Szczepienia w Niemczech COVID-19 - jakie są zasady wyjazdu i pracy w Niemczech?

  • InServ
  • Blog
  • Szczepienia w Niemczech COVID-19 - jakie są zasady wyjazdu i pracy w Niemczech?

Niemcy są jednym z częściej wybieranych kierunków przez Polaków. Nasi rodacy wyjeżdżają głównie w celach turystycznych lub zawodowych. Pandemia COVID-19 nie ułatwia jednak sprawy, szczególnie że każdego dnia odnotowuje się duże liczby zakażeń. Planujesz wyjazd do pracy w Niemczech? Podpowiadamy, na jakich warunkach możesz to zrobić i jak przygotować się do bezpiecznej podróży w dobie pandemii. Sprawdź nowe zasady wyjazdu do Niemiec i nie daj się zaskoczyć!

Jakie są podstawowe warunki wyjazdu do Niemiec do pracy?

5 grudnia 2021 roku Polska została przez Niemcy zakwalifikowana jako tzw. obszar wysokiego ryzyka. Co to oznacza w praktyce?

  1. Przy wjeździe do Niemiec musisz uprzednio wypełnić cyfrowy wniosek o wjazd, a otrzymane potwierdzenie rejestracji mieć przy sobie podczas przekraczania granicy. Formularz znajdziesz na stronie: Cyfrowa Deklaracja Wjazdu. Jeśli z jakiś powodów nie możesz użyć cyfrowej deklaracji wjazdowej, użyj deklaracji zastępczej. Wówczas wydrukowany dokument należy okazać przewoźnikowi lub organowi odpowiedzialnemu za kontrolę policyjną ruchu granicznego. W przypadku braku wezwania do jej okazania – najpóźniej 24 godziny od wjazdu do Niemiec wypełnij kwestionariusz na stronie lub wersję zastępczą wyślij na adres: 

Deutsche Post E-POST Solutions GmbH
Aussteigekarte
69990 Mannheim.

  1. Zobowiązany jesteś do posiadania ważnego świadectwa szczepienia, statusu ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu. Większość pracodawców wymaga jednak ważnego certyfikatu zaszczepienia.  
  2. Jeśli nie jesteś zaszczepiony, musisz poddać się kwarantannie. Warunkiem jej przedwczesnego zakończenia jest wykonanie najwcześniej piątego dnia szybkiego testu antygenowego lub testu PCR i przesłanie jego wyniku w języku niemieckim do miejscowego niemieckiego urzędu ds. zdrowia.

UWAGA! Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych – osoba, która jednorazowo przyjęła preparat Janssen (Johnson&Johnson) nie jest uznawana za zaszczepioną.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE KRAJE ZWIĄZKOWE W NIEMCZECH MAJĄ RÓŻNE PRZEPISY DOTYCZĄCE COVID-19, DLATEGO PRZED WYJAZDEM NALEŻY ZAPOZNAĆ SIĘ Z ZASADAMI OBOWIĄZUJĄCYMI W LANDZIE, DO KTÓREGO SIĘ WYBIERASZ!

Niemcy kwarantanna

Szczepienia Niemcy – wyjazd z Polski do Niemiec obostrzenia dla niezaszczepionych

Czy do Niemiec potrzebny jest test? Osoby niezaszczepione, które wjeżdżają do Niemiec, zobowiązane są okazać negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem, a jeśli wjazd do Niemiec zapewniony jest przez przewoźnika tj. autobus, pociąg, statek, samolot to nie wcześniej niż 48 godzin przed planowanym początkiem podróży. Zaświadczenie o wyniku testu powinno być wydane w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.

Kwarantanna w Niemczech – czy możliwy jest wjazd do Niemiec bez testu?

Zasadniczo możesz wjechać do Niemiec bez testu, jednak skutkuje to 10-dniową kwarantanną. Jeśli chcesz się z niej zwolnić, najwcześniej piątego dnia po przyjeździe musisz zrobić test (szybki test antygenowy lub test PCR), a wynik w języku niemieckim przesłać do właściwego miejscowo niemieckiego urzędu ds. zdrowia (odpowiedni urząd znajdziesz tutaj). Oznacza to, że kwarantanna trwa co najmniej 5 dni. Pamiętaj, że osoby jednorazowo zaszczepione preparatem Johnson&Johnson nie są zwolnione z obowiązku kwarantanny.

Niemcy szczepienia – zasady wjazdu dla osób zaszczepionych:

Jesteś w pełni zaczepiony? Nie musisz niczym się martwić! Osoby w pełni zaszczepione zwolnione są z konieczności wykonywania testów przed przyjazdem oraz po wjeździe do Niemiec. Dodatkowo nie obowiązuje ich kwarantanna pod warunkiem, że wraz z elektronicznym formularzem lokalizacyjnym prześlą dodatkowo certyfikat szczepienia lub potwierdzenie statusu ozdrowieńca w dowolnym formacie – pdf lub jpg. 

szczepienia w Niemczech

Kto uznawany jest za osobę w pełni zaszczepioną?

Osoba w pełni zaszczepiona, czyli taka, która co najmniej 14 dni przed wyjazdem do Niemiec została poddana podstawowemu cyklowi szczepienia. Oznacza to, że przyjęła dwie dawki szczepionki (szczepienie pierwotne uzyskuje się 15go dnia po drugim szczepieniu). Co ważne, osoby zaszczepione szczepionką Johnson&Johnson również muszą przyjąć drugie szczepienie, aby można było uznać je za zaszczepione w pełni. Ze względu na wysoce zaraźliwy wariant omikron i zmniejszoną pierwotną ochronę, jaką zapewnia szczepionka przed ciężkimi przebiegami, zalecane jest drugie szczepienie szczepionką mRNA.

Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, traktowane są w Niemczech jak niezaszczepione.

wjazd do Niemiec bez testu

Certyfikat szczepienia Niemcy

W Niemczech akceptowana jest zarówno papierowa, jak i elektroniczna forma tzw. europejskiego paszportu covidowego z weryfikowalnym kodem QR. Co ważne, fotografia papierowej wersji nie jest uznawana, podobnie, jak wszelkie inne zaświadczenia, poświadczenia czy karteczki potwierdzające zaszczepienie. 

Poniżej liczba miejsc, z których pobierzesz za darmo swój certyfikat:

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP);
  • aplikacja mojeIKP;
  • aplikacja gabinetowa;
  • aplikacja mObywatel.

Dodatkowo można go uzyskać w punktach szczepień lub u swojego lekarza rodzinnego.

Zasady dotyczące ozdrowieńców:

Ozdrowieńcy, podobnie jak osoby w pełni zaszczepione zwolnione są z obowiązku testów oraz odbywania kwarantanny (pod warunkiem przesłania certyfikatu ozdrowieńca wraz z elektronicznym formularzem lokalizacyjnym). Certyfikat ozdrowieńca musi jednak spełniać określone warunki:

  • badanie musi być przeprowadzone w drodze diagnostyki laboratoryjnej (PCR, PoC-PCR lub inne metody techniki amplifikacji kwasów nukleinowych);
  • data pozytywnego testu nie może być wcześniejsza niż 28 dnia i starsza niż 90 dni;
  • certyfikat obowiązuje 90 dni. 

Zmieniły się przepisy dotyczące preparatu Johnson&Johnson – obowiązkowe szczepienia w Niemczech

Od 15 stycznia 2022 roku każda osoba zaszczepiona preparatem Johnson&Johnson potrzebuje drugiego szczepienia w celu uzyskania paszportu covidowego. Ze względu na wysoce zaraźliwy wariant omikron i zmniejszoną pierwotną ochronę przed ciężkimi przebiegami choroby, jaką zapewnia szczepionka jednodawkowa – została ona uznana w Niemczech jako niewystarczająca do uzyskania podstawowej ochrony.

Rozporządzenie opublikowane w internecie przez Instytut Szczepień Paula Ehrlicha sprawiło, że osoby, które przyjęły preparat firmy Janssen z dnia na dzień utraciły status w pełni zaszczepionych. Dotyczy to około 3 milionów Niemców, ale też jadących za granicę Polaków. Co można zrobić w tej sytuacji?

testy w Niemczech

Obowiązkowe szczepienia Niemcy

Przede wszystkim należy rozróżnić szczepienia podstawowe od szczepień przypominających. W Niemczech od teraz jako szczepienie podstawowe traktuje się 2 dawki szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech lub Moderna), 2 dawki szczepionki wektorowej (Johnson&Johnson lub AstraZeneca) lub szczepionkę wektorową w połączeniu ze szczepionką mRNA. Dawka przypominająca jest natomiast trzecim szczepieniem, które można podać 3 miesiące po szczepieniu podstawowym. 

Praca w Niemczech a szczepienie – co zrobić po szczepieniu J&J?

Jeśli zaszczepiłeś się preparatem J&J, kolejną dawkę możesz przyjąć po 4 tygodniach (zaleca się szczepionkę mRNA), a dawkę przypominającą tzw. booster po kolejnych 3 miesiącach.

Przypomnijmy, że w Niemczech panują zaostrzone restrykcje epidemiologiczne. W środkach transportu publicznego oraz w zamkniętych pomieszczeniach obowiązują maseczki, a brak szczepienia, statusu ozdrowieńca lub ważnego, negatywnego wyniku testu uniemożliwia wejście do sklepów budowlanych, galerii, obiektów usługowych, urzędów, instytucji kulturalnych czy restauracji z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek oraz drogerii. 

Aktualne informacje dotyczące obostrzeń obowiązujących w Niemczech znajdziesz na stronie: www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy lub www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus

jaki test do Niemeic

Praca na budowie w Niemczech w czasie pandemii COVID-19

W Niemczech wprowadzono nowe zasady dla zatrudnionych – w miejscach pracy obowiązuje zasada 3G. Oznacza to, że pracownicy mogą wejść na teren budowy tylko wtedy, gdy mają przy sobie dowód poświadczający status ozdrowieńca, w pełni zaszczepionego lub przetestowanego. Możesz być pewien, że przełożony sprawdzi zaświadczenie. 

  • Jeśli jesteś zaszczepiony preparatem uznanym w Niemczech lub jesteś ozdrowieńcem, jednorazowe okazanie dokumentu w zupełności wystarczy, aby pracować w Niemczech. 
  • Jeśli nie jesteś zaszczepiony i nie jesteś ozdrowieńcem, musisz codziennie wykonywać szybki test antygenowy i okazywać jego wynik. Warto jednak dodać, że nie każdy pracodawca zgadza się na opłacanie takich testów. Większość z nich wymaga ważnego certyfikatu zaszczepienia.
  • Jeśli nie okażesz żadnego dokumentu, nie możesz podjąć pracy i nie otrzymasz wynagrodzenia.

W miejscach zakwaterowania zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad, jak zachowanie odległości, noszenie maseczek, tworzenie małych zespołów zarówno w pokojach, jak i podczas podróży. Najlepiej jeśli kwaterę będziesz dzielił z osobami, z którymi pracujesz. Warto też wiedzieć, że obecnie w Niemczech prawie wszędzie musisz mieć przy sobie zaświadczenie 3G i okazywać je na żądanie. Dotyczy to zarówno zakładu pracy, kwatery zbiorowej, jak przejazdów komunikacją miejską czy wizyt w urzędach.

Co jeśli po przyjeździe do Niemiec wynik testu będzie pozytywny?

Jeśli po wykonaniu szybkiego testu Twój wynik będzie pozytywny, musisz dodatkowo wykonać bezpłatny test PCR. Urząd Zdrowia w miejscowości, w której przebywasz zadecyduje, jak długo potrwa kwarantanna – najczęściej jest to 14 dni dni w miejscu zakwaterowania. Co ważne, nadal płacisz za kwaterę.

kwarantanna w Niemczech dla Polaków

PAMIĘTAJ, ABY PRZED WYJAZDEM SPRAWDZIĆ PRZEPISY OBOWIĄZUJE W LANDZIE, DO KTÓREGO SIĘ UDAJESZ!

Obowiązkowe szczepienia w Niemczech – najczęściej zadawane pytania:

  1. Czy w Niemczech jest kwarantanna?

Osoby nieszczepione lub nieposiadające statusu ozdrowieńca, po wjeździe do Niemiec zobowiązane są do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Możesz ją skrócić, jeśli najwcześniej piątego dnia wykonasz szybki test antygenowy lub test PCR.

  1. Jak wyglądają szczepienia w Niemczech?

W Niemczech osoby niezaszczepione w pełni traktuje się jako całkowicie niezaszczepione, a to wiąże się z licznymi restrykcjami. Co oznacza pełne zaczepienie? Przyjęcie 2 dawek szczepionki podstawowej. Dotyczy to również tych, którzy przyjęli preparat jednodawkowy Johnson&Johnson (oni także muszą przyjąć drugą dodatkową dawkę).

  1. Co z osobami zaszczepionymi preparatem J&J?

Według najnowszego rozporządzenia, od 15 stycznia 2022 roku osoby zaszczepione preparatem Johnson&Johnson utraciły status w pełni zaszczepionych. Jeśli chcesz żyć i pracować w Niemczech bez konieczności wykonywania dodatkowych testów, musisz przyjąć kolejną dawkę J&J lub dawkę szczepionki mRNa.

  1. Czy potrzebne są testy do Niemiec?

Wjazd na teren Niemiec wymaga wykonania testu, zgłoszenia wyjazdu oraz wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny. Z obowiązku testowania i kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy, a także dzieci do 12 roku życia, pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi, a także osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin. 

  1. Jaki test do Niemiec?

Szybkie testy antygenowe (testy PCR, LAMP, TMA) muszą spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone. 

  1. Ile jest ważny test antygenowy do Niemiec?

Szybki test antygenowy może być wykonany najwcześniej 48 godzin przed wjazdem do Niemiec. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku. 

  1. Ile kosztuje test w Niemczech?

11.10.2021 roku zniesiono w Niemczech darmowe szybkie testy. Od tego momentu koszt takiego testu każdy musi pokryć z własnej kieszeni, a ceny wahają się od kilkunastu do 30 euro. Darmowe testy przysługują jednak osobom, które wykażą, że z różnych względów nie mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19.

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Dni wolne od pracy Niemcy 2024
Dni wolne od pracy Niemcy 2024
Pracujesz w Niemczech lub współpracujesz z firmami z tego kraju? Koniecznie sprawdź, jakie dni wolne w Niemczech 2024 Ci przysługują....
Najlepsze agencje pracy za granicą - dlaczego warto zdecydować się na pośrednictwo pracy za granicą?
Najlepsze agencje pracy za granicą - dlaczego warto zdecydować się na pośrednictwo pracy za granicą?
Polacy, podobnie jak mieszkańcy wielu innych krajów wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszego życia i wyższych zarobków. To zjawisko, choć...
Praca za granicą – najbardziej poszukiwani fachowcy za granicą
Praca za granicą – najbardziej poszukiwani fachowcy za granicą
Zagraniczny rynek pracy oferuje najczęściej lepsze warunki finansowe i więcej możliwości rozwoju niż ma to miejsce w Polsce. Pracownicy z...
Skontaktuj się z nami

In-Serv Team Sp. z o.o.

Biuro

Rekrutacja