Monter – na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?

 • InServ
 • Blog
 • Monter - na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?

Monter jest wykwalifikowanym robotnikiem, posiadającym techniczną wiedzę, która pozwala mu kompleksowo wykonywać określone zadania. To, czym monterzy konkretnie zajmują się w swojej pracy, zależy przede wszystkim od wykonywanej przez nich specjalizacji. Co robi monter? Na popularnych stanowiskach montuje się najczęściej maszyny, urządzenia lub podzespoły. Pracownicy z bogatym doświadczeniem i obszerną wiedzą często czuwają nad dokumentacją, a niekiedy prowadzą również szkolenia. Poznaj dokładnie specyfikę tego zawodu, dowiedz się, ile zarabia monter oraz jak znaleźć dobrze płatną pracę za granicą? 

Praca montera – spis treści:

Czym zajmuje się monter?

Monter budowlany swoje codzienne zadania musi wykonywać zgodnie z projektem, który zostaje mu powierzony przed rozpoczęciem prac. Monterzy zobowiązani są do przestrzegania ustalonego harmonogramu działań, ale także przeprowadzają kontrole elementów, z którymi pracują. Dodatkowo część wyspecjalizowanych fachowców angażuje się w naprawę i konserwację usterek oraz awarii pojawiających się w różnych maszynach, elementach instalacyjnych czy podzespołach.

Zawód montera jest pracą fizyczną – pochłania dużo energii i wymaga wytrzymałości oraz odporności. Masz dobrą kondycję fizyczną i zdrowie? Chcesz spróbować swoich sił? Pracodawcy chętnie Cię zatrudnią. Nikt nie powiedział, że musisz już na stałe wiązać się z tym zawodem. Daje on świetne możliwości rozwoju w perspektywie długoterminowej, ale jest też rozwiązaniem dla osób poszukujących jedynie tymczasowego zajęcia.

praca montaż

Praca montaż – jakie wymagania?

Pracodawcy poszukujący monterów do swojego zespołu, szczególną uwagę zwracają na wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Mile widziani są absolwenci szkół średnich o profilu technicznym z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem. Co w sytuacji, gdy dopiero zaczynasz swój rozwój zawodowy? Działy produkcji dużych lub mniejszych przedsiębiorstw często poszukują osób do przyuczenia. Chyba że interesuje Cię praca na budowie – w takiej sytuacji zacznij od poszukiwania posady pomocnika montera. Z czasem zdobędziesz wymagane kwalifikacje i otworzysz sobie ścieżkę awansu.

Musisz być przygotowany na to, że część pracodawców będzie również zwracać uwagę na zdobyte certyfikaty uprawniające do obsługi specjalistycznych sprzętów, wskazujące na znajomość przepisów BHP oraz umiejętność pracy w zespole. W zależności od potrzeb danej firmy wymagane będą różne kompetencje. Może być to umiejętność czytania rysunku technicznego, zdolności manualne czy prawo jazdy kat. B. Jeśli rozważasz wyjazd za granicę – także znajomość języka obcego. Ponadto, dobry fachowiec jest zaangażowany w powierzone mu zadania, odpowiedzialny, wie jak planować swój czas, wyznaczać priorytety i  przestrzegać określonych reguł – właśnie takie osoby są szczególnie pożądane na rynku pracy.

Praca za granicą – monter

Monter płyt GK, monter konstrukcji stalowych, monter kominków, monter okien, monter rurociągów, monter okablowania, monter maszyn itd. – przeglądając oferty pracy, na pierwszy plan wysuwa się mnogość specjalizacji w pracy montera. Poszczególne stanowiska nazywane są w odniesieniu do zakresu obowiązków, które dany pracownik zobowiązany jest wykonywać. Na przykład monter klimatyzacji odpowiedzialny jest oczywiście za montaż, ale też wykonywanie przeglądów okresowych oraz usuwanie awarii urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz chłodniczych.

Monterzy poszukiwani są we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach produkcyjnych, na budowach, a także w branży motoryzacyjnej, klimatyzacyjnej czy konstrukcyjnej. Szukasz aktualnie zatrudnienia na tym stanowisku? Bardzo dobre warunki, wysokie stawki i możliwość wypróbowania innowacyjnych sprzętów – to wszystko oferuje praca za granicą, a dokładnie w Niemczech. Gdzie jej szukać? Najbezpieczniej jest skorzystać z pomocy firmy budowlanej współpracującej z niemieckimi kontrahentami. Wystarczy jedynie zadzwonić lub przesłać swoje CV, a specjaliści ds. rekrutacji zaproponują Ci zlecenie zgodne z Twoimi kwalifikacjami i doświadczeniem. 

Zobacz aktualne oferty pracy monter balustrad za granicą.

Monter Niemcy – specjalizacje

Jako monter możesz pracować stacjonarnie, zwykle przy taśmie montażowej lub w terenie (monter rusztowań, fotowoltaiki czy izolacji przemysłowych). Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, jaka forma odpowiada Ci bardziej i w którym kierunku chcesz się rozwijać – poznaj specyfikę poszczególnych specjalizacji w pracy montera. 

Monter konstrukcji stalowych Niemcy

Czym zajmuje się monter konstrukcji stalowych za granicą? Dokładnie tym samym co w Polsce. Jednak w Niemczech ma okazję pracować przy innowacyjnych projektach i z wykorzystaniem nowoczesnych technik. Najogólniej mówiąc, do zadań montera konstrukcji stalowych należy budowanie konstrukcji stalowych – hal przemysłowych, wiaduktów, mostów, pomostów czy słupów i masztów. Ale często odpowiada też za zorganizowanie transportu poszczególnych elementów oraz ocenę warunków technicznych w miejscu, w którym dana konstrukcja ma powstać.

Chcąc pracować jako monter konstrukcji stalowych warto, abyś posiadał uprawnienia spawalnicze i znał sprzęt pomiarowy. Podstawowe umiejętności nabędziesz w szkole zawodowej o odpowiednim profilu oraz podczas kursów uprawniających do wykonywania tego zawodu.

monter konstrukcji stalowych

Monter konstrukcji stalowych praca za granicą – główne obowiązki:

 • przygotowanie narzędzi i sprzętu;
 • montaż konstrukcji stalowych;
 • prowadzenie kontroli jakości prac;
 • szlifowanie i obróbka metali.

Zobacz oferty pracy monter konstrukcji – zagranica! Ze względu na brak osób posiadających wymagane doświadczenie, wiedzę i dokumenty – praca dla montera konstrukcji jest na wyciągnięcie ręki, a fachowcy są naprawdę doceniani finansowo. Warto więc rozwijać się w tym kierunku. 

monter fasad Niemcy

Monter fasad Niemcy

Monter fasad praca za granicą – to hasło wybrzmiewa w Twojej głowie? Jeśli nie boisz się pracy na wysokości, potrafisz obsługiwać elektronarzędzia i jesteś gotowy na nowe wyzwania – nie czekaj, zgłoś swoją kandydaturę! Na czym polega ta praca? Przede wszystkim na montażu fasad zewnętrznych na różnego typu obiektach przemysłowych lub budynkach użyteczności publicznej. Mile widziana jest także umiejętność czytania planów i rysunków technicznych, prawo jazdy kat. B i znajomość języka niemieckiego.

Sprawdź: praca fasady Niemcy:

 • monter fasad aluminiowych Niemcy;
 • monter fasad wentylowanych;
 • monter fasad szklanych.

Monter izolacji Niemcy

Izolowanie instalacji ciepło i zimnochronnych, rurociągów, kanałów wentylacyjnych, zbiorników czy centrali – to główne zadanie montera izolacji, od którego wymaga się umiejętności montażu, ale również znajomości różnorodnych materiałów izolacyjnych, takich jak: wełna mineralna, okładziny, blachy i PVC. Pracodawcy cenią samodzielność kandydatów, chęć do pracy, dokładność oraz znajomość rysunku technicznego. Jeśli posiadasz dodatkowo certyfikat SCC/VCA – Twoje szanse na wyjazd za granicę są naprawdę duże. Szukaj ofert na stanowisko:

 • monter izolacji termicznych Niemcy;
 • monter izolacji przemysłowych praca za granicą.

Monter okien Niemcy

Monter okien, ogólniej mówiąc – monter stolarki budowlanej – zajmuje się montażem i demontażem okien, okien dachowych, montażem drzwi balkonowych, ale również drzwi wewnętrznych i zewnętrznych oraz osłon okiennych i drzwiowych. Specjalista w tej dziedzinie swoją pracę rozpoczyna od szczegółowych pomiarów, a następnie – na podstawie instrukcji, norm montażowych oraz dokumentacji technicznej – wybiera dogodną metodę. Dobiera także niezbędne narzędzia, sprzęt oraz akcesoria i przechodzi do profesjonalnego montażu. Po zakończonych działaniach dokładnie sprawdza poprawność i jakość wykonanych prac (spasowanie i domykanie okien, drzwi czy bram garażowych) oraz zapoznaje klientów z obsługą i konserwacją wyrobu.

monter okien Niemcy

Monter okien praca za granicą – czy to niebezpieczne?

Monter stolarki budowlanej pracuje wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Musi się liczyć z wykonywaniem swoich zadań także na wysokości – często na rusztowaniach i w podnośnikach koszowych. O czym jeszcze warto pamiętać? O pracy w wymuszonych pozycjach ciała i zmiennych warunkach atmosferycznych.

monter klimatyzacji Niemcy

Monter klimatyzacji Niemcy / monter wentylacji Niemcy

Osoba na tym stanowisku zajmuje się montażem instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, najczęściej w nowopowstałych obiektach budowlanych lub istniejących już przedsiębiorstwach. Doświadczony fachowiec powinien znać poszczególne urządzenia (wentylatory, dmuchawy, nagrzewnice, zbiorniki wody, zawory regulacyjne, sprężarki i wiele innych) oraz metody ich montażu.

Ile zarabia monter klimatyzacji? Zarobki w tym fachu uzależnione są od doświadczenia, wiedzy, a także dodatkowych zadań. Wśród nich wymienia się między innymi: podłączanie instalacji wodnych, chłodniczych, grzewczych czy elektrycznych, jak również izolacje, montowanie różnego rodzaju układów przewodowo-instalacyjnych oraz wykonywanie niezbędnych prac budowlanych. Chcesz zarabiać więcej? Zobacz nasze oferty – praca za granicą czeka na Ciebie!

Monter płyt GK Niemcy

Płyty GK, czyli płyty gipsowo-kartonowe, stosowane są do wykonywania suchej zabudowy wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje, ich montażem zajmuje się monter płyt GK. Dodatkowo prowadzi on stosowną dokumentację i ocenia jakość przeprowadzonych prac. Tak naprawdę do wykonywania tego typu robót wystarczy doświadczenie w pracach ogólnobudowlanych lub wykończeniowych.

Monter płyt GK praca za granicą – zadania

 • dokonywanie pomiarów;
 • kalkulowanie kosztów;
 • montaż stelaża z profili;
 • fachowy montaż i dopasowanie płyt;
 • czytanie specyfikacji;
 • prace wykończeniowe;
 • dobór materiałów budowlanych.

Nie bez znaczenia jest również ogólna sprawność fizyczna i komunikatywność, bowiem na tym stanowisku często pracuje się wspólnie z całym zespołem.

monter płyt gk
monter rurociągów Niemcy

Monter rurociągów Niemcy

Monter rurociągów za granicą ma znacznie większe możliwości rozwoju niż w Polsce. W tym zawodzie, bardziej niż wykształcenie, liczy się doświadczenie i zdolności manualne. Dlatego jeśli wykażesz się dodatkowo umiejętnością szczepiania rur, samodzielnością oraz przynajmniej podstawową znajomością rysunku technicznego i izometrycznego – masz szansę na naprawdę świetną pracę w Niemczech i atrakcyjne wynagrodzenie.

Monter rurociągów praca za granicą – podstawowe obowiązki:

 • wybór odpowiedniego systemu montowania rur;
 • dobór materiałów i elementów niezbędnych do prawidłowego montażu;
 • montowanie rur i przewodów zgodnie z dokumentacją;
 • wykonywanie robót ziemnych w zakresie budowy sieci.

Monter rusztowań Niemcy

W pracy montera rusztowań wymagana jest sprawność fizyczna, brak obaw przed wysokością, odpowiedzialność oraz dokładność. Dlaczego? Do jego obowiązków należy nie tylko prawidłowe ustawienie rusztowania, ale też przygotowanie terenu, dobór wszelkich elementów pomocniczych, a następnie rozkręcenie konstrukcji po zakończeniu prac. 

Monter rusztowań – praca za granicą:

Jeśli chcesz pracować, jako monter rusztowań – zatrudnienie znajdziesz w firmach budowlanych i budowlano-remontowych. Możesz zacząć od stanowiska: pomocnik montera Niemcy, by zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności. Zastanawiasz się, czy zostać w kraju, czy wyjechać za granicę? Zdecydowanie warto rozważyć opcję wyjazdu. Na zachodzie fach w ręku jest szczególnie ceniony i odpowiednio wynagradzany.

monter rusztowań Niemcy

Praca monter Niemcy – podsumowanie

Jak widzisz, zawód montera jest dziś szczególnie ceniony i opłacalny. Przyczynił się do tego deficyt specjalistów z wiedzą i fachem w ręku. Jeśli więc rozważasz karierę akurat w tym sektorze budowlanki – to zdecydowanie dobry kierunek. Monterzy poszukiwani są w różnego rodzaju firmach produkcyjnych, przemysłowych, budowlanych, remontowych i instalacyjnych, a także w warsztatach i serwisach naprawczych. 

Chcesz zarabiać więcej niż w Polsce za ten sam zakres obowiązków? Zdecyduj się na wyjazd do Niemiec! Korzystając ze wsparcia doświadczonej firmy budowlanej, takiej jak InServ, znajdziesz oferty pracy dopasowane do Twoich kompetencji i oczekiwań. Atrakcyjne warunki, wysokie stawki, minimum formalności, pełne wsparcie Polskiego koordynatora – zadzwoń i dowiedz się więcej!

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Jak zarabiać w internecie?
Jak zarabiać w internecie?
Zarabianie w internecie w dzisiejszych czasach mocno się upowszechniło. Nie da się nie zauważyć, że większość aspektów naszego życia przenosi...
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święta i obowiązujące dni wolne od pracy wyczekiwane są z wytęsknieniem przez większość zatrudnionych ludzi. Jeśli wiesz kiedy przypadają, możesz...
Szczepienia w Niemczech COVID-19 - jakie są zasady wyjazdu i pracy w Niemczech?
Szczepienia w Niemczech COVID-19 - jakie są zasady wyjazdu i pracy w Niemczech?
Niemcy są jednym z częściej wybieranych kierunków przez Polaków. Nasi rodacy wyjeżdżają głównie w celach turystycznych lub zawodowych. Pandemia COVID-19...
Skontaktuj się z InServ