Freistellungsbescheinigung – nie płać podatku budowlanego w Niemczech

  • InServ
  • Blog
  • Freistellungsbescheinigung - nie płać podatku budowlanego w Niemczech

Zgodnie z ustawą o niemieckim podatku dochodowym, każda usługa budowlana prowadzona na terenie Niemiec, podlega specjalnemu opodatkowaniu. Prowadzisz polską lub niemiecką firmę budowlaną, która świadczy lub planuje świadczyć usługi na terenie Niemiec? Nie chcesz płacić za podatek w Niemczech? Podpowiadamy, jak uniknąć potrącenia 15% podatku budowlanego. Dowiedz się, co to jest i jak uzyskać Freistellungsbescheinigung.

Jaki jest podatek w Niemczech?

Bauabzugsteuer, czyli podatek budowlany w Niemczech wynika z tamtejszej ustawy o podatku dochodowym. W jej rozumieniu usługa budowlana, to każde działanie związane ze wznoszeniem, konserwacją, utrzymaniem, likwidacją lub przebudową obiektu budowlanego. Ile wynosi podatek w Niemczech? Podatek budowlany wynosi 15% i zostaje potrącony przez zleceniodawcę z Twojego wynagrodzenia należnego za wykonaną pracę, a następnie przekazany na rachunek bankowy właściwego niemieckiego urzędu skarbowego. Ustawa powstała w celu maksymalnego ograniczenia nielegalnej działalności na terenie Niemiec i obowiązuje zarówno polskie, jak i niemieckie firmy budowlane (tzw. Gewerbe). W praktyce oznacza to tyle, że podatek niemiecki obniża Twoje wynagrodzenie o 15%, czyli otrzymujesz jedynie 85% przysługującej Ci kwoty. Chcesz zarabiać 100%? Złóż wniosek o zwolnienie z podatku. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Freistellungsbescheinigung jak uzyskać i nie płacić podatku?

Freistellungsbescheinigung to zaświadczenie wydawane przez niemiecki urząd skarbowy. Taki dokument zwalnia świadczone usługi budowlane z podatku, ale świadczy też o zarejestrowaniu firmy w urzędzie skarbowym Finanzamt oraz o niezaleganiu z podatkami i wymaganymi dokumentami. Dzięki Freistellungsbescheinigung otrzymasz 100% przysługującego Ci wynagrodzenia, z jednym zastrzeżeniem –  jeżeli jako właściciel firmy dostarczyłeś urzędowi wymagane dokumenty i nie zalegasz z płatnościami.

Freistellungsbescheinigung wniosek

Aby uzyskać Freistellungsbescheinigung, jesteś zobowiązany złożyć wniosek we właściwym dla Ciebie niemieckim urzędzie skarbowym. W przypadku przedsiębiorców z Polski są to cztery placówki tzw. Finanzamt (Niemcy):

  • Finanzamt Hameln;
  • Finanzamt Oranienburg;
  • Finanzamt Cottbus;
  • Finanzamt Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth.

Jeśli nie posiadasz siedziby na terenie Republiki Federalnej Niemiec, musisz złożyć wniosek o wydanie Freistellungsbescheinigung do odpowiedniego Fantazamtu. Urząd wyda decyzję pozytywną tylko i wyłącznie, jeśli wniosek zostanie przez Ciebie poprawnie złożony i nie posiadasz zaległość formalnych lub podatkowych w tym kraju.

Interesuje Cię praca na budowie za granicą? Nasza oferta jest szeroka.

Freistellungsbescheinigung jakie dokumenty są niezbędne?

Opłacenie podatku budowlanego w kraju, w którym wykonujesz zlecenie, może być kosztowne dla Twojej firmy, dlatego zdecydowanie lepiej uniknąć takiej sytuacji. Aby otrzymać Freistellungsbescheinigung musisz wystosować pisemny wniosek w urzędzie skarbowym, o ile dokonałeś rejestracji. Jeśli numer identyfikacji podatkowej jeszcze nie został Ci przyznany – złóż wniosek o wydanie decyzji wraz z kwestionariuszem rejestracji.

podatek budowlany

Ile się czeka na zaświadczenie z urzędu skarbowego?

Na Freistellungsbescheinigung czeka się najczęściej około miesiąca. Pamiętaj jednak, że jest to zaświadczenie wydawane na czas określony (najczęściej rok), ale można je odnowić po złożeniu dodatkowych dokumentów. W takiej sytuacji spodziewaj się, że urząd skarbowy Niemcy sprawdzi, czy Twoi pracownicy (jeśli ich posiadasz) nie pracują na terenie Niemiec dłużej niż 183 dni w roku, co oznaczałoby rezydencję podatkową.

W rzeczywistości cały proces nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jednak potrzebujesz wsparcia, aby mieć pewność, że wszystko zostało odpowiednio przygotowane – służymy pomocą. Osoby zainteresowane naszymi ofertami pracy, mogą liczyć na ciągły kontakt z koordynatorem na każdym etapie współpracy. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności wraz z założeniem własnej działalności i zaświadczeniem zwalniającym z podatku. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej. 

Praca Niemcy – sprawdź!

Podatki Niemcy – jaki podatek, gdy zatrudniasz podwykonawców?

Jeśli przy realizacji usług budowlanych w Niemczech zatrudniasz innych polskich podwykonawców – oni również powinni uzyskać Freistellungsbescheinigung. Nawet w sytuacji, gdy siedziba i znaczna część działalności prowadzona jest na terenie Polski. Co jeśli nie posiadają oni stosownego zaświadczenia? Wtedy Ty jako przedsiębiorca będziesz zobowiązany do odprowadzenia od ich wynagrodzenia podatku w wysokości 15%. Zdarzają się też sytuacje, w których wynagrodzenie podwykonawcy zostaje zmniejszone z powodu braku takiego zaświadczenia. Nie zawsze są to jednak stracone pieniądze – można je odzyskać na wniosek zainteresowanego. Takie pismo wraz z odpowiednimi załącznikami należy złożyć we właściwym niemieckim urzędzie skarbowym i czekać na decyzję. Niestety według przepisów, czas oczekiwania na zwrot pieniędzy może wynieść nawet 2 lata. 

Kiedy nie musisz płacić Bauabzugsteuer, czyli podatku budowlanego?

  • Jeśli wykażesz, że wypełniłeś wszystkie swoje obowiązki podatkowe na terenie kraju, w którym świadczysz usługi;
  • jeśli udowodnisz, że w danym państwie nie masz do zapłacenia żadnych podatków związanych z prowadzeniem działalności, np. gdy prowadzisz krótkoterminową działalność gospodarczą, w celu wykonania pojedynczego przedsięwzięcia;
  • jeśli Twoja firma nie przekracza kwoty wolnej od podatku budowlanego; wartość usług świadczonych w ciągu roku kalendarzowego nie może wynosić więcej niż 5000 euro.

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Monter - na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?
Monter - na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?
Monter jest wykwalifikowanym robotnikiem, posiadającym techniczną wiedzę, która pozwala mu kompleksowo wykonywać określone zadania. To, czym monterzy konkretnie zajmują się...
Jak zarabiać w internecie?
Jak zarabiać w internecie?
Zarabianie w internecie w dzisiejszych czasach mocno się upowszechniło. Nie da się nie zauważyć, że większość aspektów naszego życia przenosi...
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święta i obowiązujące dni wolne od pracy wyczekiwane są z wytęsknieniem przez większość zatrudnionych ludzi. Jeśli wiesz kiedy przypadają, możesz...
Skontaktuj się z InServ