Gewerba – Praca za granicą na gewerbie – jakie zalety ma gewerba?

 • InServ
 • Blog
 • Gewerba - Praca za granicą na gewerbie - jakie zalety ma gewerba?

Praca w Niemczech na gewerbe staje się coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Gewerba to nic innego, jak działalność gospodarcza na terytorium naszego zachodniego sąsiada. Jak się okazuje, Polacy wyróżniają się przedsiębiorczością, nie tylko w swoim kraju, ale również na emigracji. Czy za granicą każdy może mieć firmę? Jak założyć gewerbe w Niemczech? Jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcą? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Poznaj zalety prowadzenia własnej działalności na terenie Niemiec.

Praca na gewerbie – spis treści:

Co to jest gewerba?

Chcesz dowiedzieć się co to jest gewerbe? Gewerba / Gewerbeanmeldung – jest wpisem do ewidencji działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Może dotyczyć zarówno osób fizycznych, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również osób prawnych, tj. GmbH (odpowiednik polskiej sp. z o.o.). Obowiązkowi rejestru podlegają podmioty gospodarcze związane z przemysłem, handlem, wytwórstwem lub świadczeniem usług, na przykład budowlanych. Działalność musi być wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany oraz na własny rachunek. 

gewerba-niemcy

Jeśli interesuje Cię założenie gewerby w Niemczech to możesz naprawdę sporo zyskać. Jako szef samodzielnie ustalasz miejsca oraz wymiar pracy, zatrudniasz pracowników i decydujesz o wysokości oraz terminach wypłaty ich wynagrodzeń. Dbasz też o bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki do wykonywania powierzonych im zadań. Wszystkie te aspekty przekładają się na dużą swobodę przedsiębiorcy, jego niezależność oraz wolną rękę w podejmowaniu istotnych decyzji. Własna firma w Niemczech to również dbałość o jakość świadczonych usług według własnego uznania. Tylko od Ciebie zależy liczba kontrahentów oraz zadowolonych klientów. 

W  Niemczech obowiązuje płaca minimalna, która dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy pracowników sezonowych. Gewerba w Niemczech jest jednym korzystniejszych rozwiązań, ponieważ prowadząc własną działalność, sam negocjujesz swoje wynagrodzenie, co przekłada się na wyższe zarobki, najczęściej znacznie przekraczające kwotę minimalną. 

Jakie zalety ma otwarcie firmy w Niemczech?

Dla osób, które dobrze znają specyfikę rynku naszych zachodnich sąsiadów,  założenie gewerby w Niemczech z pewnością jest opłacalną opcją. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się mniejszych formalności oraz niższych podatków. Choć ich wysokość uzależniona jest od dochodów, to za Odrą obowiązuje niższy próg podatkowy niż w Polsce, wynoszący 14%. Co więcej, w Niemczech funkcjonuje wyższa kwota wolna od podatku, która sięga aż 7000 euro. Możliwość odpisywania większej liczby wydatków od podstawy opodatkowania, to kolejny z przywilejów przysługujący przedsiębiorcy, którego interesuje gewerba. Koszty nie są wysokie i wypadają korzystnie na tle wydatków obowiązujących w naszym kraju. 

Działalność gospodarcza w Niemczech – korzystne ubezpieczenie

Wielu polskich przedsiębiorców przyciągają do Niemiec preferencyjne składki na ubezpieczenia. Obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie zdrowotne, z kolei ubezpieczenie emerytalne w większości branż traktowane jest jako dodatkowe (tylko w niektórych przypadkach jest obowiązkowe). To powoduje, że w kieszeni właściciela własnej firmy pozostaje sporo więcej gotówki. Nie można też zapomnieć o tym, że opieka zdrowotna w Niemczech, nawet publiczna, jest na bardzo wysokim poziomie – możesz liczyć na jednoosobowe pokoje szpitalne czy bogate pakiety medyczne, które w Polsce w ramach opłacanych składek są zwykle nieosiągalne. Osoby, które zostały zobligowane lub dobrowolnie decydują się na opłacanie ubezpieczenia rentowego, w przyszłości będą korzystać ze znacznie wyższej emerytury niż w naszym kraju.

Gewerba budowlana

Budownictwo to jedna z głównych branż, która napędza niemiecką gospodarkę, a polscy fachowcy u naszych sąsiadów cieszą się opinią dobrych i solidnych pracowników.  Wielu z nich decyduje się na chwilowe wyjazdy na zlecenie, aby sobie dorobić. Warto jednak rozważyć założenie firmy w Niemczech i czerpać stałe profity wynikające z tego rozwiązania. Jeśli jesteś budowlańcem z doświadczeniem i męczą Cię coraz trudniejsze warunki pracy, brak terminowych wypłat czy niskie wynagrodzenie to gewerba niemiecka rozwiąże Twoje problemy. Samozatrudnienie pozwala uniknąć nudnej pracy na etacie w stałych godzinach. Będąc sobie szefem, sam ustalasz jak i kiedy pracujesz. Gewerba to świetna opcja dla osób kreatywnych, dynamicznych oraz potrzebujących codziennego działania i nietuzinkowych wyzwań.

Kto może założyć gewerbę?

Tak naprawdę gewerbe w Niemczech może założyć każdy. Jeśli tylko wykażesz się ciekawym pomysłem, silną wolą i wytrwałością, by podjąć się tego wyzwania – możesz kroczyć ku sukcesowi. Otworzenie firmy w Niemczech pod względem formalnym, nie różni się znacząco od polskiej procedury zakładania działalności. Możesz też skorzystać z usług firm, które udzielają doradztwa w tym zakresie oraz pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności, jak i prowadzeniu biznesu na terytorium innego państwa. 

Dowiedz się również, jacy są najbardziej poszukiwani fachowcy za granicą

Jak założyć gewerbę? Niezbędne dokumenty:

 • adres, pod którym planujesz zarejestrować firmę;
 • kopia dowodu osobistego lub paszportu (z obu stron);
 • pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej.

W zależności od branży przedłożyć należy również:

 • zaświadczenie o braku zaległości w płaceniu podatków;
 • zaświadczenie o niekaralności;
 • adres, pod którym będzie znajdować się siedziba firmy;
 • zaświadczenie potwierdzające wpis do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej;
 • potwierdzenie zameldowania;
 • wszelkie zezwolenia i koncesje;
 • umowa najmu lokalu, w którym będzie stacjonować firma;
 • zaświadczenie o swobodnym przemieszczaniu się.
co to jest gewerbe?

Rejestracja gewerby w Niemczech nie jest skomplikowana. Wypełniony wniosek, dokumenty tożsamości oraz niezbędne dokumenty należy złożyć do urzędu ds. Działalności Gospodarczej, który zwykle znajduje się w urzędzie miasta lub ratuszu. Jednak to nie wszystko, bowiem zgłoszenie należy zrobić także w innych instytucjach, przede wszystkim w niemieckim urzędzie skarbowym. W zależności od branży powinieneś udać się również do takich instytucji, jak Zrzeszenie Zawodowe, czyli BG, IHK, HWK, Soka-Bau.

Sprawdź, jak się przygotować do wyjazdu za granicę

Gewerba w Niemczech – ile kosztuje jej założenie?

W zależności od landu i miasta, w którym zdecydujesz się zarejestrować działalność, obciążony jesteś opłatą sięgającą od 15 do 65 euro. Część branż musi też doliczyć koszty uzyskania pozwoleń lub koszty notarialne i opłatę sądową za wpis do rejestru sądowego.  Np. dla prac w branży budowlanej niezbędne jest uzyskanie papierów mistrzowskich. Koszty gewerby w Niemczech obejmują też cenę tłumaczeń, wynajęcia lokalu czy księgowości. Co ciekawe, dla większości jednoosobowych firm budowlanych wynajęcie lokalu nie jest obowiązkowe. Wystarczy adres serwisu biurowego lub miejsce zamieszkania w Niemczech, jeśli takie posiadasz.

Gewerba bez meldunku

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej za zachodnią granicą jest bardzo korzystne, również dlatego, że możliwe jest założenie firmy w Niemczech bez meldunku swojego niemieckiego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Rejestrując własny biznes, wystarczy, że posiadasz adres przyszłej siedziby firmy, adres prywatnego mieszkania czy inny adres, pod którym będzie działać firma, np. udzielany przez tzw. wirtualne biura.

Zakładanie firmy w Niemczech – podsumowanie

Otworzenie firmy w Niemczech jest równie proste, jak w Polsce. Prowadząc własną działalność gospodarczą, jesteś zobligowany do samodzielnego pozyskiwania klientów, dbania o ubezpieczenie zdrowotne czy dopilnowania wszelkich formalności, jednak ewentualne niedogodności, których mimo wszystko jest niewiele, rekompensuje szereg przywilejów, takich jak:

Praca montera płyt g/k - Praca za granicą
 • mniej formalności podczas zakładania i prowadzenia firmy;
 • niższy niż w Polsce podatek dochodowy oraz próg podatkowy;
 • dobrowolne ubezpieczenia;
 • niskie koszty prowadzenia działalności;
 • prestiż, możliwości podnoszenia kwalifikacji oraz zdobycia ważnych kompetencji przydatnych w przyszłości;
 • przysługujące takie same prawa zarówno polskim, jak i niemieckim przedsiębiorcom (liczne zasiłki, ulgi podatkowe, możliwość pozyskania dofinansowania na firmę, dostęp do wyspecjalizowanej służby zdrowia, odpisy kosztów związanych z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego).

Polska firma budowlana w Niemczech jest szczególnie ceniona. Gewerbe zakłada się sprawnie, bez większych problemów i według jasno opisanych przepisów. Choć za granicą przedsiębiorstw tego typu funkcjonuje całkiem sporo, każdy może mieć własny patent na sukces. Odnajdź swój sposób – rejestracja firmy w Niemczech z pewnością się opłaca. 

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

CV wzór pracownik fizyczny - Jak stworzyć dobre CV?
CV wzór pracownik fizyczny - Jak stworzyć dobre CV?
CV jest podstawowym dokumentem umożliwiającym znalezienie pracy. Nieprawidłowo wykonane może zniechęcić pracodawcę do Twojej kandydatury oraz stanowić źródło problemów z...
Jak znaleźć pracę za granicą – Jak się przygotować do wyjazdu za granicę
Jak znaleźć pracę za granicą – Jak się przygotować do wyjazdu za granicę
Osoby, które szukają wymarzonej pracy i są otwarte na wyjazd za granicę w celach zarobkowych zastanawiają się nad wieloma rzeczami....
Praca Niemcy Budowlanka - W jakim mieście pracować w Niemczech?
Praca Niemcy Budowlanka - W jakim mieście pracować w Niemczech?
Szukasz dobrze płatnej i przede wszystkim legalnej pracy w Niemczech? Jeśli tak, InServ pomoże Ci znaleźć zatrudnienie spełniające Twoje oczekiwania....
Skontaktuj się z InServ

InServ Sp. z o.o. sk