Gewerba – Praca za granicą na gewerbie – jakie zalety ma gewerba?

 • InServ
 • Blog
 • Gewerba - Praca za granicą na gewerbie - jakie zalety ma gewerba?

Praca w Niemczech na gewerbe staje się coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia. Gewerba to nic innego, jak działalność gospodarcza na terytorium naszego zachodniego sąsiada. Jak się okazuje, Polacy wyróżniają się przedsiębiorczością, nie tylko w swoim kraju, ale również na emigracji. Czy za granicą każdy może mieć firmę? Jak założyć gewerbe w Niemczech? Jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcą? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Poznaj zalety prowadzenia własnej działalności na terenie Niemiec.

Praca na gewerbie – spis treści:

Co to jest gewerba?

Chcesz dowiedzieć się co to jest gewerbe? Gewerba / Gewerbeanmeldung – jest wpisem do ewidencji działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Może dotyczyć zarówno osób fizycznych, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej, jak również osób prawnych, tj. GmbH (odpowiednik polskiej sp. z o.o.). Obowiązkowi rejestru podlegają podmioty gospodarcze związane z przemysłem, handlem, wytwórstwem lub świadczeniem usług, na przykład budowlanych. Działalność musi być wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany oraz na własny rachunek. Gewerba stanowi jedną z lepszych form założenia firmy, z ograniczoną liczbą formalności i prostym sposobem rozliczania podatków. Co więcej, gwarantuje wyższy dochód na rękę niż pozostałe formy zatrudnienia wybierane przez Polaków pracujących za granicą.

Jeśli interesuje Cię założenie gewerby w Niemczech to możesz naprawdę sporo zyskać. Jako szef samodzielnie ustalasz miejsca oraz wymiar pracy, zatrudniasz pracowników i decydujesz o wysokości oraz terminach wypłaty ich wynagrodzeń. Dbasz też o bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki do wykonywania powierzonych im zadań. Wszystkie te aspekty przekładają się na dużą swobodę przedsiębiorcy, jego niezależność oraz wolną rękę w podejmowaniu istotnych decyzji. Własna firma w Niemczech to również dbałość o jakość świadczonych usług według własnego uznania. Tylko od Ciebie zależy liczba kontrahentów oraz zadowolonych klientów. 

W  Niemczech obowiązuje płaca minimalna, która dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy pracowników sezonowych. Gewerba w Niemczech jest jednym korzystniejszych rozwiązań, ponieważ prowadząc własną działalność, sam negocjujesz swoje wynagrodzenie, co przekłada się na wyższe zarobki, najczęściej znacznie przekraczające kwotę minimalną. 

Jakie zalety ma otwarcie firmy w Niemczech?

Dla osób, które dobrze znają specyfikę rynku naszych zachodnich sąsiadów,  założenie gewerby w Niemczech z pewnością jest opłacalną opcją. Przedsiębiorcy mogą spodziewać się mniejszych formalności oraz niższych podatków. Choć ich wysokość uzależniona jest od dochodów, to za Odrą obowiązuje niższy próg podatkowy niż w Polsce, wynoszący 14%. Co więcej, w Niemczech funkcjonuje wyższa kwota wolna od podatku, która sięga aż 7000 euro. Możliwość odpisywania większej liczby wydatków od podstawy opodatkowania, to kolejny z przywilejów przysługujący przedsiębiorcy, którego interesuje gewerba. Koszty nie są wysokie i wypadają korzystnie na tle wydatków obowiązujących w naszym kraju. 

Status niemieckiego przedsiębiorcy ma też inne plusy. Jednym z nich jest między innymi łatwiejsze przekraczanie granic, bez względu na ograniczenia w ruchu spowodowane np. przez pandemię, czy możliwość ubiegania się o Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny.

Działalność gospodarcza w Niemczech – korzystne ubezpieczenie

Wielu polskich przedsiębiorców przyciągają do Niemiec preferencyjne składki na ubezpieczenia. Obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie zdrowotne, z kolei ubezpieczenie emerytalne w większości branż traktowane jest jako dodatkowe (tylko w niektórych przypadkach jest obowiązkowe). To powoduje, że w kieszeni właściciela własnej firmy pozostaje sporo więcej gotówki. Nie można też zapomnieć o tym, że opieka zdrowotna w Niemczech, nawet publiczna, jest na bardzo wysokim poziomie – możesz liczyć na jednoosobowe pokoje szpitalne czy bogate pakiety medyczne, które w Polsce w ramach opłacanych składek są zwykle nieosiągalne. Osoby, które zostały zobligowane lub dobrowolnie decydują się na opłacanie ubezpieczenia rentowego, w przyszłości będą korzystać ze znacznie wyższej emerytury niż w naszym kraju.

Gewerba budowlana

Budownictwo to jedna z głównych branż, która napędza niemiecką gospodarkę, a polscy fachowcy u naszych sąsiadów cieszą się opinią dobrych i solidnych pracowników.  Wielu z nich decyduje się na chwilowe wyjazdy na zlecenie, aby sobie dorobić. Warto jednak rozważyć założenie firmy w Niemczech i czerpać stałe profity wynikające z tego rozwiązania. Jeśli jesteś budowlańcem z doświadczeniem i męczą Cię coraz trudniejsze warunki pracy, brak terminowych wypłat czy niskie wynagrodzenie to gewerba niemiecka rozwiąże Twoje problemy. Dodatkowo możesz ubiegać się o freistellungsbescheinigung, czyli zwolnienie z podatku budowlanego, dzięki czemu 100% wynagrodzenia zostaje w Twojej kieszeni. Samozatrudnienie pozwala uniknąć nudnej pracy na etacie w stałych godzinach. Będąc sobie szefem, sam ustalasz jak i kiedy pracujesz. Gewerba to świetna opcja dla osób kreatywnych, dynamicznych oraz potrzebujących codziennego działania i nietuzinkowych wyzwań.

Kto może założyć gewerbę?

Tak naprawdę gewerbe w Niemczech może założyć każdy. Jeśli tylko wykażesz się ciekawym pomysłem, silną wolą i wytrwałością, by podjąć się tego wyzwania – możesz kroczyć ku sukcesowi. Otworzenie firmy w Niemczech pod względem formalnym, nie różni się znacząco od polskiej procedury zakładania działalności. Możesz też skorzystać z usług firm, które udzielają doradztwa w tym zakresie oraz pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności, jak i prowadzeniu biznesu na terytorium innego państwa. 

Dowiedz się również, jacy są najbardziej poszukiwani fachowcy za granicą

Jak założyć gewerbę? Niezbędne dokumenty:

 • adres, pod którym planujesz zarejestrować firmę;
 • kopia dowodu osobistego lub paszportu (z obu stron);
 • pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej.

W zależności od branży przedłożyć należy również:

 • zaświadczenie o braku zaległości w płaceniu podatków;
 • zaświadczenie o niekaralności;
 • adres, pod którym będzie znajdować się siedziba firmy;
 • zaświadczenie potwierdzające wpis do rejestru handlowego lub izby rzemieślniczej;
 • potwierdzenie zameldowania;
 • wszelkie zezwolenia i koncesje;
 • umowa najmu lokalu, w którym będzie stacjonować firma;
 • zaświadczenie o swobodnym przemieszczaniu się.
co to jest gewerbe?

Rejestracja gewerby w Niemczech nie jest skomplikowana. Wypełniony wniosek, dokumenty tożsamości oraz niezbędne dokumenty należy złożyć do urzędu ds. Działalności Gospodarczej, który zwykle znajduje się w urzędzie miasta lub ratuszu. Jednak to nie wszystko, bowiem zgłoszenie należy zrobić także w innych instytucjach, przede wszystkim w niemieckim urzędzie skarbowym. W zależności od branży powinieneś udać się również do takich instytucji, jak Zrzeszenie Zawodowe, czyli BG, IHK, HWK, Soka-Bau.

Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie formalności zostały odpowiednio dopełnione – założenie Gewerby powierz nam. Zajmiemy się całym przygotowaniem i prowadzeniem Twojej działalności wraz z podatkami. Ty musisz dostarczyć jedynie karty godzin. Taka usługa świadczona przez profesjonalne biuro księgowe biegłe w niemieckich przepisach finansowych to koszt jedynie 50 euro miesięcznie i pewność, że wszystko prawidłowo funkcjonuje. Po zakończeniu współpracy możesz prowadzić Gewerbę na własną rękę bez żadnych ograniczeń.

Sprawdź, jak się przygotować do wyjazdu za granicę

Gewerba w Niemczech – ile kosztuje jej założenie?

W zależności od landu i miasta, w którym zdecydujesz się zarejestrować działalność, obciążony jesteś opłatą sięgającą od 15 do 65 euro. Część branż musi też doliczyć koszty uzyskania pozwoleń lub koszty notarialne i opłatę sądową za wpis do rejestru sądowego.  Np. dla prac w branży budowlanej niezbędne jest uzyskanie papierów mistrzowskich. Koszty gewerby w Niemczech obejmują też cenę tłumaczeń, wynajęcia lokalu czy księgowości. Co ciekawe, dla większości jednoosobowych firm budowlanych wynajęcie lokalu nie jest obowiązkowe. Wystarczy adres serwisu biurowego lub miejsce zamieszkania w Niemczech, jeśli takie posiadasz.

Gewerba bez meldunku

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej za zachodnią granicą jest bardzo korzystne, również dlatego, że możliwe jest założenie firmy w Niemczech bez meldunku swojego niemieckiego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Rejestrując własny biznes, wystarczy, że posiadasz adres przyszłej siedziby firmy, adres prywatnego mieszkania czy inny adres, pod którym będzie działać firma, np. udzielany przez tzw. wirtualne biura. Dodatkowo nie płacisz podatku za mieszkanie, które dostajesz od pracodawcy, jak ma to miejsce w przypadku innej formy zatrudnienia.

Główne obawy Polaków związane z Gewerbą:

 1. Brak składek rentowych, emerytalnych oraz brak niemieckiego ZUSu – brak dodatkowych obciążeń sprawia, że całość wynagrodzenia za każdy przepracowany miesiąc trafia bezpośrednio do Ciebie, zamiast do urzędu. Pieniędzmi możesz dysponować dowolnie i samemu zdecydować czy zostawiasz je dla siebie, czy decydujesz się na płacenie nieobowiązkowych składek.
 2. Brak NFZ – opłacanie składki jest dobrowolne, dlatego decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Poza tym, decydując się na współpracę z nami, zapewniamy ubezpieczenie na terenie Niemiec gwarantujące pomoc medyczną w każdej sytuacji.
 3. Brak niemieckich dodatków socjalnych – będąc na Gewerbie, możesz ubiegać się o Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny.
 4. Brak odciągania podatku na bieżąco – na Gewerbie stawka podatkowa przez cały rok jest niezmienna (w przypadku innych form zatrudnienia, wzrasta po pół roku). Zarówno miesięczne, jak i roczne rozliczenia przygotowuje za Ciebie biuro księgowe, dlatego nie musisz niczym się martwić.
 5. Brak płatnego urlopu – nawet regularnie zjeżdżając do Polski, na czysto zarobisz więcej, niż pracując na umowie o pracę na najniższej krajowej w danym landzie. Ewentualne starty wynikające z bezpłatnego urlopu może pokryć liczba przepracowanych godzin, nadgodziny czy pracujące soboty.
 6. Brak postojowego – jeśli praca na jednej budowie się kończy, przeniesiemy Cię w inne miejsce. Praca jest ciągła bez strat w przepracowanych godzinach.
 7. Brak możliwości odliczania kosztów – istnieje możliwość odliczania kosztów. Jak każdy przedsiębiorca możesz odliczyć niemiecki telefon, narzędzia, odzież roboczą itp.
 8. Brak L4 – w przypadku niezdolności do pracy możesz ubiegać się o wypłatę odszkodowania przez swojego ubezpieczyciela.
 9. Dużo formalności – dzięki współpracy z niemieckim biurem księgowym, wszelkie formalności zostają ograniczone do minimum. Jedyne co musisz zrobić to podpisać dokumenty na początku współpracy i regularnie dostarczać karty godzin.

Zakładanie firmy w Niemczech – podsumowanie

Otworzenie firmy w Niemczech jest równie proste, jak w Polsce. Prowadząc własną działalność gospodarczą, jesteś zobligowany do samodzielnego pozyskiwania klientów, dbania o ubezpieczenie zdrowotne czy dopilnowania wszelkich formalności, jednak ewentualne niedogodności, których mimo wszystko jest niewiele, rekompensuje szereg przywilejów, takich jak:

Praca montera płyt g/k - Praca za granicą
 • mniej formalności podczas zakładania i prowadzenia firmy;
 • niższy niż w Polsce podatek dochodowy oraz próg podatkowy;
 • dobrowolne ubezpieczenia;
 • niskie koszty prowadzenia działalności;
 • prestiż, możliwości podnoszenia kwalifikacji oraz zdobycia ważnych kompetencji przydatnych w przyszłości;
 • przysługujące takie same prawa zarówno polskim, jak i niemieckim przedsiębiorcom (liczne zasiłki, ulgi podatkowe, możliwość pozyskania dofinansowania na firmę, dostęp do wyspecjalizowanej służby zdrowia, odpisy kosztów związanych z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego).

Polska firma budowlana w Niemczech jest szczególnie ceniona. Gewerbe zakłada się sprawnie, bez większych problemów i według jasno opisanych przepisów. Choć za granicą przedsiębiorstw tego typu funkcjonuje całkiem sporo, każdy może mieć własny patent na sukces. Odnajdź swój sposób – rejestracja firmy w Niemczech z pewnością się opłaca. 

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Praca w Norwegii przestaje się opłacać? Sprawdź, czy lepszym wyborem będzie praca w Niemczech
Praca w Norwegii przestaje się opłacać? Sprawdź, czy lepszym wyborem będzie praca w Niemczech
Praca Norwegia - to hasło przestało być już tak popularne wśród Polaków jak jeszcze 10-12 lat temu i pandemia nie...
Freistellungsbescheinigung - nie płać podatku budowlanego w Niemczech
Freistellungsbescheinigung - nie płać podatku budowlanego w Niemczech
Zgodnie z ustawą o niemieckim podatku dochodowym, każda usługa budowlana prowadzona na terenie Niemiec, podlega specjalnemu opodatkowaniu. Prowadzisz polską lub...
Oktoberfest - największe święto piwa Niemcy
Oktoberfest - największe święto piwa Niemcy
Oktoberfest - spis treści Co to Oktoberfest?Co wyróżnia festiwal piwa w Bawarii?Jak przebiega Oktoberfest Niemcy?Niemcy Oktoberfest - piwna ucztaOktoberfest -...
Skontaktuj się z InServ

InServ Sp. z o.o. sk