Praca w Norwegii przestaje się opłacać? Sprawdź, czy lepszym wyborem będzie praca w Niemczech

 • InServ
 • Blog
 • Praca w Norwegii przestaje się opłacać? Sprawdź, czy lepszym wyborem będzie praca w Niemczech

Praca Norwegia – to hasło przestało być już tak popularne wśród Polaków jak jeszcze 10-12 lat temu i pandemia nie jest jedynym tego powodem. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się na opuszczenie Skandynawii z różnych względów – przyczynia się do tego spadek wartości korony, duża odległość czy wysokie koszty utrzymania. Doskonałą alternatywą dla opuszczających Norwegię okazuje się wyjazd do Niemiec. Dlaczego oferty pracy w Norwegii nie budzą już dużego zainteresowania? Co skłania Polaków do opuszczenia Skandynawii? Praca Niemcy – dlaczego akurat takie hasło nasi rodacy coraz częściej wpisują w swoją wyszukiwarkę? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Norwegia praca – dlaczego maleje zainteresowanie?

Z badań opublikowanych przez FAFO Foundation (norweską fundację badawczą) wynika, że już co piąty Polak pracujący w Norwegii rozważa powrót do ojczyzny. Dlaczego praca w Skandynawii przestała być atrakcyjna dla naszych rodaków? Decydują o tym przede wszystkim wysokie koszty utrzymania, w tym szczególnie ceny elektryczności i żywności dla przyjezdnych. Nie da się ukryć, że zarobki Polaków są znacznie niższe niż Norwegów, w związku z tym życie na odpowiednim poziomie wcale nie jest tak opłacalne, jak może się wydawać. Do powrotów do Polski przyczynia się również spadek wartości korony oraz wzrost cen benzyny, przez które dojazdy do pracy w Norwegii pochłaniają znaczną część wynagrodzenia. Niestety Polaków nie stać na życie w centrum, przez co każdego dnia zmuszeni są dojeżdżać do miejsc, w których pracują, poza tym mobilność jest zwykle wymagana przez pracodawców.

norwegia praca

Praca za granicą – zobacz najnowsze ogłoszenia!

Warto zauważyć, że pandemia również w dużym stopniu utrudniła Polakom życie i pracę w Norwegii. Same wyjazdy i przyjazdy stały się skomplikowane przez liczne kwarantanny oraz nowe możliwe restrykcje. Częstym podróżom do Polski nie sprzyja też znaczna odległość dzieląca oba państwa, dlatego wielu fachowców, szczególnie z branży budowlanej, szuka innych możliwości niż wyjazd do dalekiej Norwegii. Jednym z chętniej obieranych kierunków zdecydowanie stały się pobliskie Niemcy. Co przemawia na ich korzyść?

Praca na budowie za granicą

Polscy fachowcy z branży budowlanej cenieni są nie tylko w Norwegii, ale również na Zachodzie. Niemieccy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają brukarzy, murarzy, operatorów koparek, wykończeniowców czy regipsiarzy, oferując naprawdę atrakcyjne stawki. Trzeba podkreślić, że dobre pensje i wysoka jakość życia wcale nie łączą się z dużym kosztem utrzymania u naszych zachodnich sąsiadów. Życie i praca w Berlinie są znacznie tańsze niż praca w Oslo czy w innych światowych stolicach. Ponadto dobra praca w Niemczech pozwala zgromadzić spore oszczędności, a jednocześnie umiejętnie połączyć życie zawodowe z prywatnym. 

praca norwegia

Praca Niemcy od zaraz

Zdarza się, że wysokie, często zbyt wygórowane wymagania Norwegów odstraszają przyjezdnych i utrudniają im znalezienie zatrudnienia. Trzeba też zauważyć, że Polacy traktowani są tam często nieco gorzej, przez co trudno im przekroczyć pewien pułap awansu zawodowego. Mało jest też inicjatyw zabezpieczających równość praw na norweskim rynku pracy. Zupełnie inaczej wygląda praca na budowie Niemcy, gdzie takie trudności praktycznie nie występują. Jeśli tylko specjalizujesz się w konkretnym fachu, posiadasz doświadczenie zawodowe i mówisz w języku niemieckim – możliwa jest nawet praca w Niemczech od zaraz. Tamtejszy naród jest bardzo otwarty na przyjezdnych, oferując im duże możliwości zawodowe i takie same prawa, jak obywatelom Niemieckim. Obecnie poszukiwani są specjaliści z wielu branż, między innymi z budowlanki. Jak znaleźć bezpieczną i dobrze płatną pracę nie narażając się na ryzyko? Postaw na współpracę z doświadczoną firmą budowlaną, która od lat skutecznie realizuje zlecenia w Niemczech, zapewniając Polakom regularne, dobrze płatne zajęcie.

Szukasz zatrudnienia? Sprawdź nasze oferty: Praca Niemcy

Niemcy praca – co możesz zyskać?

Współpraca z doświadczoną firmą pomagającą znaleźć legalne i dobrze płatne zlecenie w Niemczech, to przede wszystkim bezpieczeństwo. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i ryzyka, takiego jak np. zaniżone wynagrodzenie, złe warunki pracy czy brak zakwaterowania. Co więcej, doświadczeni specjaliści pomogą Ci w wypełnieniu wszelkich formalności, a w razie nieoczekiwanych problemów w czasie wyjazdu lub jeszcze przed – zaproponują korzystne dla obu stron rozwiązanie. Dlaczego lepiej skorzystać z pomocy niż poszukiwać zatrudnienia na własną rękę? Poniżej lista najważniejszych korzyści:

oferty pracy niemcy
 • wysokie stawki, dopasowane do Twojego doświadczenia i kwalifikacji;
 • 100% wypłacalność;
 • współpraca jedynie ze sprawdzonymi kontrahentami;
 • opłacone zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy;
 • zwrot kosztów przejazdu;
 • premie i podwyżki dla zaangażowanych pracowników;
 • ubezpieczenie na terenie Niemiec;
 • możliwość zjazdów do Polski;
 • wsparcie polskiego koordynatora na każdym etapie współpracy.

Praca za granicą Niemcy zamiast pracy w Norwegii

Jeśli uważasz, że aktualne oferty pracy w Norwegii nie są dla Ciebie, a koszty życia przekraczają Twoje możliwości finansowe – rozważ opcję wyjazdu do Niemiec, gdzie możliwości rozwoju dla pracowników budowlanych są naprawdę szerokie. Pracowałeś w Norwegii jako?

 • Elektryk Norwegia;
 • hydraulik Norwegia;
 • operator koparki Norwegia;
 • spawacz Norwegia;
 • zbrojarz Norwegia.

W takim razie sprawdź podobne oferty pracy za granicą na budowie i porównaj warunki zatrudnienia:

praca niemcy

Obca kultura i język to kolejne czynniki, które nie sprzyjają pracy i życiu w Norwegii. Kiedy wszystko wokół wydaje się obce, trudno poczuć się w pełni komfortowo, a brak znajomości języka norweskiego czy angielskiego wiąże się z dużym utrudnieniem podczas załatwiania najprostszych spraw. Niemiecki naród jest znacznie bardziej otwarty, kraj przyjazny, a w miejscu pracy lub w sąsiedztwie miejsca zamieszkania z łatwością można spotkać Polaków. Atrakcyjna praca w Niemczech bez języka, z zakwaterowaniem u sprawdzonego kontrahenta jest bardzo możliwa, jeśli tylko skorzystasz ze wsparcia osób, które specjalizują się w tej branży. Jedną z firm zatrudniających wykwalifikowanych koordynatorów jest InServ. Pierwsze zlecenia na terenie Niemiec można znaleźć praktycznie od ręki i bez większych komplikacji formalnych – wystarczy podstawowa znajomość języka, doświadczenie, zaangażowanie i chęć do pracy.  

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Monter - na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?
Monter - na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?
Monter jest wykwalifikowanym robotnikiem, posiadającym techniczną wiedzę, która pozwala mu kompleksowo wykonywać określone zadania. To, czym monterzy konkretnie zajmują się...
Jak zarabiać w internecie?
Jak zarabiać w internecie?
Zarabianie w internecie w dzisiejszych czasach mocno się upowszechniło. Nie da się nie zauważyć, że większość aspektów naszego życia przenosi...
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święta i obowiązujące dni wolne od pracy wyczekiwane są z wytęsknieniem przez większość zatrudnionych ludzi. Jeśli wiesz kiedy przypadają, możesz...
Skontaktuj się z InServ