Oktoberfest – największe święto piwa Niemcy

  • InServ
  • Blog
  • Oktoberfest - największe święto piwa Niemcy
co to oktoberfest

Oktoberfest – spis treści

Oktoberfest znany jest także jako die Wiese, co oznacza łąkę i choć obie nazwy stosowane są wymiennie, to ta pierwsza używana jest na całym świecie. Oktoberfest to największe święto piwa w Niemczech, które odbywa się na przełomie września i października w Monachium. Pomysłodawcą festiwalu był podoficer, członek bawarskiej Gwardii Narodowej, który 17 października 1810 r. na rzecz królewskiej pary młodej Ludwika Bawarskiego i księżniczki Teresy von Sachsen-Hildburhausen, zorganizował wspaniałe wyścigi konne, które stały się pierwszym zwiastunem październikowego festiwalu.

Wyjazd do Niemiec to również sposób na wysokie zarobki – Praca Niemcy

Co to Oktoberfest?

Oktoberfest w Niemczech to wielkie święto piwa, a zarazem największy festyn ludowy na świecie. Przypomina nieco nasze dożynki chmielowe, jednak organizowany jest na zdecydowanie większą skalę. Od ponad 200 lat, każdego roku przyciąga miliony zwolenników dobrej zabawy, a przede wszystkim miłośników piwa. Na łąkach Teresy stawiane są ogromne namioty, mieszczące nawet 10 tys. osób na raz. W każdym z nich sprzedawane jest piwo tylko jednego browaru. Znajdziesz tam jedynie tradycyjne monachijskie browary: Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, czy Spaten-Franziskaner-Bräu. Mają one lekko słodkawy smak i są mniej gorzkie niż rodzime trunki, za to szybciej uderzają do głowy. Dzień piwa w Niemczech to przede wszystkim dobra zabawa przy tradycyjnej i nowoczesnej muzyce, litrach piwa, tłustych mięsach oraz tańcach na drewnianych ławkach. 

Nie jest to jednak zwykła popijawa – od 2005 roku festiwal piwa w Niemczech zyskał miano “Spokojne Wiesn”, aby promować go jako imprezę również dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Ogromny, 42-hektarowy teren wypełnia okazały park rozrywki z karuzelami, kolejkami, tunelami strachu i diabelskimi kołami.

Szukasz pracy w Niemczech? Sprawdź Praca za granicą bez języka

Co wyróżnia festiwal piwa w Bawarii?

Nieodłącznym elementem Oktoberfest są stroje bawarskie, które bez problemu można znaleźć w wypożyczalniach. Dzięki temu mogą nosić je nie tylko rodzimi Bawarczycy, ale również przyjezdni z innych krajów. Jeśli planujesz zaopatrzyć się w taki strój – zarezerwuj go odpowiednio wcześniej, ponieważ we wrześniu zainteresowanie nimi jest ogromne.

Strój kobiecy składa się z białej, haftowanej bluzki, podkreślającej biust, gorsetu oraz kolorowego fartuszka i spódnicy. Z kolei męski, to przede wszystkim krótkie skórzane spodnie, szelki z charakterystycznym łączeniem na przodzie, koszula biała lub w kratę oraz kapelusz z piórkiem.

festiwal piwa w Bawarii
festiwal piwa w Niemczech

Jak przebiega Oktoberfest Niemcy?

  1. Pierwsza sobota to przybycie na teren festynu gospodarzy wraz z obsługą na przyozdobionych bryczkach i odszpuntowanie pierwszej beczki przez burmistrza Monachium;
  2. Pierwsza niedziela to największa na świecie parada strojów ludowych, bierze w niej udział ok. 9000 uczestników z Bawarii i całej Europy. Kolorowy, 7-kilometrowy korowód maszeruje przez miasto w rytmie muzyki, prezentując różnobarwne kostiumy swego regionu. W paradzie uczestniczą także wspaniałe wozy Monachijskich browarów, co nadaje całości niepowtarzalnego charakteru.
  3. Drugą niedzielę festynu uświetnia największy na świecie koncert orkiestr dętych. Artyści z różnych namiotów zbierają się na schodach przed posągiem Bawarii, by wspólnie w nim uczestniczyć. 
  4. Ostatnia niedziela święta piwa ma miejsce przed posągiem Bawarii, gdzie odbywa się wielkie strzelanie z moździerza tzw. Böllerschießen. Tego dnia jest naprawdę głośno, co oznacza, że Oktoberfest właśnie dobiega końca.

Niemcy Oktoberfest – piwna uczta

Piwo na festiwalu podawane jest w dużych kuflach o wadze 1 kg. Dawniej wykonywano je z ceramiki, jednak obecnie postanowiono wprowadzić szklane odpowiedniki. Ma to zapobiegać oszustwom podczas ich napełniania, ponieważ każdy dokładnie widzi poziom trunku znajdującego się w naczyniu. Kufle stały się popularnymi pamiątkami, które można zakupić na wielu straganach. Te, w których podawane jest piwo, są własnością browarów, dlatego każda próba zabrania ich do domu, zostaje uznana jako kradzież.

Spośród innych pamiątek dużą popularnością cieszą się także tradycyjne kapelusiki, wielkie piernikowe serca, a także krowie dzwonki, ponieważ Bawaria słynie z krów.

Oktoberfest – cena biletu

Wstęp na Oktoberfest jest darmowy, jednak warto kilka miesięcy wcześniej wykupić przez oficjalną stronę rezerwację stolika w jednym z interesujących Cię namiotów. W ten sposób zagwarantujesz sobie miejsce siedzące. Płatne wejście obowiązuje jedynie do jednej z części festiwalu zwanej Oide Wiesn. Tam za cenę mniej więcej 3-4 euro możesz przenieść się w czasie i doświadczyć wyjątkowej atmosfery, która panowała na Oktoberfest lata temu. 

Cena jednego piwa to ok. 11-12 euro za litrowy kufel, a niektóre browary serwują także trunki bezalkoholowe. 

Ile można zarobić w Niemczech? – zobacz aktualne oferty Praca Niemcy

Jak się dostać na Oktoberfest? Ceny dojazdu

Jeśli wybierasz się na festiwal z Polski, to możesz dojechać na miejsce samochodem lub polecieć samolotem do Monachium czy też Memmingen, oddalonego około 100 km od Monachium. Decydując się na drugą opcję, warto wynająć samochód lub skorzystać z usługi FlixBus, by dotrzeć do miejsca docelowego.

Osoby decydujące się na podróż samochodem powinny wiedzieć, że ulice wokół terenu imprezy są wyłączone z ruchu, dlatego najlepiej zaparkować na jednym z parkingów Park and ride. Jeden z nich znajduje się ok. 1,5 km od Theressenwiese. Cały dzień parkingu w weekend kosztuje tam ok. 1,50 euro. Tuż obok znajdują się także liczne przystanki tramwajowe oraz metro.

Dlaczego Oktoberfest nazywane jest świętem październikowym, skoro rozpoczyna się we wrześniu?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego największy festiwal piwa nosi taką nazwę, skoro w większości trwa we wrześniu. Wiąże się to z historią, ponieważ początkowo Oktoberfest odbywał się w całości w październiku. Organizatorzy postanowili jednak przenieść go na wrzesień z powodu zimnej październikowej pogody w Monachium. Ze względu na epidemię Oktoberfest 2020 oraz Oktoberfest 2021 nie doszły do skutku. Przez ponad 200 lat taka sytuacja zdarzyła się 24 razy, jednak pierwszy raz od 70 lat. I choć w Monachium pojawiły się inne pomysły na uczczenie święta, to konieczność zachowania dystansu i przepisów higienicznych sprawiła, że klimat znacznie odbiegał od tego panującego na tradycyjnym Oktoberfest. 

Oktoberfest Bawaria – przydatne wskazówki:

Jeśli wybierasz się na Oktoberfest i chcesz w pełni wykorzystać niepowtarzalny klimat tej imprezy, to ubierz się w tradycyjny bawarski strój, zajrzyj do każdego namiotu i wybierz ten, którego atmosfera najbardziej Ci odpowiada. Zamówienie litrowego piwa i uderzenie kuflem z sąsiadami przy stoliku to oczywiście podstawa. Warto też nauczyć się podstawowych słów piosenki “Ein prosit” i zatańczyć wraz z tłumem na ławach do siedzenia (nie wchodź na stół, ponieważ nie jest to dozwolone). Przypominamy również o zachowaniu umiaru podczas spożywania alkoholu, by uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

Dowiedz się więcej: Jak się przygotować do wyjazdu za granicę?

Najnowsze wpisy

Przeczytaj też inne nasze artykuły

Monter - na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?
Monter - na czym polega jego praca i czym zajmuje się monter za granicą?
Monter jest wykwalifikowanym robotnikiem, posiadającym techniczną wiedzę, która pozwala mu kompleksowo wykonywać określone zadania. To, czym monterzy konkretnie zajmują się...
Jak zarabiać w internecie?
Jak zarabiać w internecie?
Zarabianie w internecie w dzisiejszych czasach mocno się upowszechniło. Nie da się nie zauważyć, że większość aspektów naszego życia przenosi...
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święto w Niemczech - dni wolne w Niemczech 2022
Święta i obowiązujące dni wolne od pracy wyczekiwane są z wytęsknieniem przez większość zatrudnionych ludzi. Jeśli wiesz kiedy przypadają, możesz...
Skontaktuj się z InServ